piątek, 30 listopada 2012

Świąteczne inspiracje - lampiony.

Aż trudno uwierzyć, że już za już za dwa dni początek Adwentu, a potem za 25 dni Boże Narodzenie.

Adwent to szczególny okres oczekiwania i przygotowania do Świąt, który chyba każdemu z nas kojarzy się ze światłem świec i lampionami (zwłaszcza, że w okresie tym na ulicach zobaczyć można dzieci niosące je na Roraty). W związku z tym w dzisiejszym artykule postanowiliśmy inspirować w tym właśnie temacie.

Sposobów i materiałów do wykonania lampionów jest wiele - ozdobione szkło, pergamin, metal i inne materiały mniej lub bardziej prześwitujące, często ażurowe.


Te zrobione w kieliszkach zobaczyć można było m.in. na świątecznej wystawie Decomanii (którą prezentowaliśmy tutaj i tutaj). Chyba moim ulubionym pozostaje jednak ten z ... wosku (możecie znaleźć go w naszym sklepie internetowym). Jego wykonanie jest bardzo proste i nie wymaga użycia wielu specjalistycznych preparatów, przez co również bardzo tanie. Poza tym, bardzo podoba mi się pomysł "świeczki w świeczce" :).

Lampion ten ozdobić można przy pomocy klasycznego decoupage (polecam do tego klej do świec To-Do), decoupage 3D (z zastosowanie pasty Volume Decomanii)...
...lub też posługując się wyłącznie serwetką i żelażkiem.


Pracę rozpocząć należy od dopasowania serwetki kuchennej lub ryżowej do lampionu.


Następnie żelazkiem nagrzanym do 120- 140 st.C zaczynamy przyprasowywać serwetkę do powierzchni (najlepiej użyć do tego małego żelazka bez zbiorniczka z wodą).
W przypadku pracy z serwetką kuchenną prasować należy przez pergamin (ryżową można prasować bezpośrednio).
Jednocześnie uważać należy aby nie przegrzać parafiny - jeżeli jakieś miejsce zaczyna się przetłuszczać, "przemieszczamy się" dalej.


Na końcu nożykiem lub skalpelem zaginamy górne brzegi i je również przyprasowujemy. Obcinamy nadmiar serwetki pozostały wewnątrz, a całość jeszcze raz delikatnie wygładzamy żelazkiem.


Praca jest w tym momencie gotowa.
Używając lampionu, na dno wysypać należy ok 1,5 cm piasku lub kamyków, aby po zapaleniu świeczki tealight nie przegrzewał się.Pozdrawiam i życzę Adwentu rozświetlonego blaskiem świec.


Beata

2 komentarze:

  1. Bardzo pomysłowy lampion!

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękne! Dokładnie czegoś takiego szukałam! Nie stać mnie w tym roku na prezenty, a nie lubię nie dawać nic, więc pomyślałam właśnie o lampionikach! Mam też, ze trafi mi się jakaś dobra hurtownia świec ozdobnych żebym mogła dokupić ładne świeczki do lampionów :)

    OdpowiedzUsuń