czwartek, 29 czerwca 2017

Bitum z Judei

Właśnie dotarła do nas nowa dostawa Bitumu z Judei - prosto z Hiszpanii, a dokładnie okolic Barcelony, gdzie znajduje się siedziba Acrylicos Valejjo - producenta naszej bitumy.
Zdążył on już zdobyć Waszą sympatię i na stałe zagościł w naszej ofercie, a dziś przybliżamy Wam kilka faktów o jego pochodzeniu i zastosowaniu.

  • Bitum to nic innego jak mieszanina substancji organicznych stałych lub ciekłych o dużej lepkości, zwykle czarna lub brunatnoczarna. Bitumy są szeroko stosowane w drogownictwie, budownictwie, górnictwie itp. jako środki spajające, izolacyjne, uszczelniające itp.
  • Być może dla niektórych intrygująca może być nazwa "z Judei". Inna nazwa tej substancji to asfalt syryjski. Faktycznie substancje bitumiczne są od najdawniejszych czasów wydobywane na terenie Bliskiego Wschodu. Ich złoża znajdziemy w skałach porowatych lub szczelinowych głównie w piaskach i piaskowcach - czyli najpowszechniejszych na tamtych terenach. Bitumy znajdziemy m.in. w Morzu Martwym. 
  • Ciekawostką jest rola jaką bitum odegrał w historii fotografii. Pierwszą trwałą fotografią był obraz wyprodukowany w 1826 roku przez Josepha-Nicéphore'a Niépce'a, francuskiego wynalazcę. Obraz powstał na wypolerowanej cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim (czyli właśnie naszym bitumem). Produkcja tego zdjęcia wymagała przynajmniej ośmiogodzinnej ekspozycji w słoneczny dzień 
 Widok z okna w Le Gras (1826) – pierwsza udana trwała fotografia 
wykonana przez Nicéphore'a Niépce'a w 1826r.

Zainteresowanych użyciem bitumu w fotografii odsyłam do projektu "Petrography" Kanadyjczyka Warrena Cariou. Na jego stronie znajdziecie opis całego procesu, film, oraz intrygujące efekty.

(Bitum, zwłaszcza po podgrzaniu, wytwarza opary. Może powodować senność. Należy stosować go w dobrze wentylowanych pomieszczeniach)
  • Bitum z Judei, który znajdziecie w naszym sklepie może być użyty jako medium na wszystkich powierzchniach. Dzięki długiemu czasowi schnięcia łatwo można go cieniować. Przyciemnimy nim spękania czy np. nadamy antyczny wygląd złoceniom. Nakładamy go pędzlem lub wcieramy szmatką bawełnianą. Zaleca się zabezpieczenie warstwy bitumu werniksem końcowym.
Zobaczcie filmik prezentujący sposób uzyskania antycznego wyglądu na odlewie z gesso z użyciem bitumu.


Pozdrawiam,
Kinga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.