środa, 21 sierpnia 2013

Stamperia - nowe propozycje na Boże Narodzenie (5)

KLIMT, MUCHA I PRERAFAELICI

Klimt jest artystą od wielu lat bardzo popularnym w środowisku decoupagowym, więc Stamperia nie dokonała niczego szczególnie odkrywczego, tworząc nowe papiery na podstawie jego prac.
Nowością jest użycie złotej farby drukowanej na ciepło, przez co dzieła mistrza zostały niejako "podrasowane". Efekt najlepiej zobaczyć na żywo, bo zdjęcia tego nie oddają - pytajcie o nowe papiery ryżowe  w sklepach ze Stamperią.
Na podobnej zasadzie - z wdrukowanym złotem - Stamperia przygotowała jeszcze 2 inne kolekcje:

Alfonsa Muchy - znanego czeskiego malarza secesjonisty, którego specjalnością były grafiki kobiet - pięknych i wyidealizowanych. Za pomocą złotego dodatkowego koloru Stamperia nadała jego pracom jeszcze bardziej wyidealizowany i bizantyjski charakter.


Przy tej okazji warto dodać, bo może nie wszyscy wiedzą, że Mucha był wielkim patriotą czeskim i autorem m. in. wielu obrazów historycznych oraz godła czechosłowackiego.

Prerafaelitów - mniej znanego w Polsce ugrupowania artystów angielskich, którzy wzorowali się na twórczości mistrzów wczesnego renesansu (przed Rafaelem). Ich ulubionym motywem były piękne kobiety i ten temat łączy ich z Klimtem i Muchą. Dodatkową inspiracją  dla dekupażystek mogą być ciekawe i wierne detale, jeśli chodzi o przyrodę i postacie ludzkie, oraz sceny biblijne.

W tym miejscu warto przypomnieć inny papier Stamperii z elementami malarstwa Prerafaelitów. Choć nienowy, to jednak uzupełniający dzisiejszy temat.
Myślę że po obejrzeniu ciekawych i  "ociekających złotem" papierów przestajecie się dziwić, dlaczego właśnie Klimt, Mucha i Prerafaelici są w tym roku patronami Bożego Narodzenia Stamperii ;)
Sławni malarze i ich piękne dzieła mogą być wielką inspiracją dla naszego ozdabiania.

A poniżej propozycje Stamperii wykonane z wykorzystaniem tych papierów - dodatkowo użyto nowe szablony i pasty. Całość zachowuje klimat belle epoque.


Zbyszek

1 komentarz:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.