poniedziałek, 29 lipca 2013

Stamperia - nowe propozycje na Boże Narodzenie (2)

IKONY

Prezentację nowych propozycji Stamperii związanych z Nowościami na Boże Narodzenie (zob. wpis na blogu z 22 lipca) zaczynamy od Ikon.
Dlaczego Ikony w Nowościach na Boże Narodzenie? Wiele z nich przedstawia sceny ze Zwiastowania NMP czy też Narodzenia Jezusa, a przede wszystkim poprzez tematykę ściśle religijną po prostu pasują do oferty bożonarodzeniowej.Przykłady powyżej to tylko 4 papiery spośród 12 nowych wzorów (o te i pozostałe papiery pytajcie w sklepach ze Stamperią, powinny być tam dostępne za 2-3 tygodnie). Jak się przekonacie nowe wzory charakteryzuje wielka różnorodność tematyki, a przede wszystkim stylów. Stamperia wyraźnie dzieli ikony na greckie, ruskie i arabskie (tak, tak - to nie pomyłka - ikony arabskie; sam, choć studiowałem historię byłem nimi zaskoczony: ikony arabskie pojawiły się w środowisku chrześcijan, żyjących w średniowieczu pod panowaniem arabskim i od początku wyraźnie różniły się od ikon greckich i ruskich - były bardziej kolorowe i naiwne).
Na papierach z Ikonami mamy doskonałej jakości reprodukcje najbardziej znanych dzieł, m.in. Andrieja Rublowa. Część papierów ma wdrukowany na ciepło kolor złoty (co niejednokrotnie może pomóc, szczególnie początkującym dekupażystkom), a wszystkie są drukowane na specjalnym matowym papierze (welur), bardzo przyjemnym w dotyku i łatwo poddającym się dalszej "obróbce".
Specjalnie dla tych papierów Stamperia przygotowała całą gamę nowych Decorabiliów - poniżej.

Na koniec trzeba dodać, że inspiratorką i ścisłą konsultantką Stamperii jeśli chodzi o temat Ikon, była nasza Szefowa - Beata Wośkowiak, która ukończyła kursy ikonopisania i jest pasjonatką tej tematyki. Od dawna też zarówno Beata, jak i wiele osób z nią współpracujących, dostrzegało potrzebę wprowadzenia na rynek polski szerokiej oferty Ikon - w przystępnych cenach i na dobrym jakościowo wydruku.
Mamy satysfakcję, że się udało - w końcu Polska jest krajem leżącym na styku katolicyzmu i prawosławia i tą tematyką interesuje się coraz więcej osób. A ponieważ samodzielne namalowanie (napisanie) ikony jest procesem trudnym i wymaga zaawansowanych kursów, to wreszcie dosłownie "każdy z nas" może sobie wybrać bliski sobie temat i stworzyć swoją ikonę - święty obraz, używając nowych papierów i decorabiliów, ale także past, złoceń, kraków, reliefów itp.
Poniżej pierwsze Ikony, które powstały na bazie nowych papierów Stamperii.

Pozdrawiam i zachęcam do ikonopisania
ZbyszekBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.