piątek, 8 marca 2013

Z Archiwum X :) cz.8

Niedawno miałem okazję poznać wyniki badań socjologów kultury dotyczące obrzędowości w Polsce. Wynikało z nich, że mimo różnic regionalnych i wyznaniowych, postepujacej laicyzacji i coraz większej grupy ateistów, w Polsce są 3 powszechnie (przez 99% społeczeństwa) obchodzone zwyczaje.

Są to: wizyta na grobach 1-2 listopada, Wigilia 24 grudnia z opłatkiem i choinką oraz święcenie pokarmów w Wielką Sobotę.

Choć w koszyku ze świeconką najważniejsze są jajka, to przeciez znajdziemy tam rownież szynkę lub kiełbasę nawiazujace do Baranka Paschalnego. I wlaśnie baranki oraz kury i koguty kojarzące się z jajkami to najczęstszy obok wszechobecnych pisanek przedmiot dekoracji w okresie przedwielkanocnym.

Poniżej popatrzcie na nasz "styropianowy zwierzyniec" - drób, baran, dziczyzna czyli zajac;) oraz ich towarzysze (niedokońca związani z Wielkanocą, ale jak najbardziej wiosenni) kaczka i łabądź- znaleziony w naszym Archiwum X.


Tutaj znaleźć możecie kształtki styropianowe do ozdabiania nie tylko techniką decpupage, ale i przy pomocy cekinów, wełny i tkaniny.

Pozdrawiam

Zbyszek

P.S. Męska część Załogi Bloga składa wszystkim naszym Czytelniczkom moc najserdeczniejszych życzeń, a szczególnie aby Dzień Kobiet przeżywały każdego dnia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza